PRE NÁŠ DOM

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Medveďovej 19

851 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Malý sokol menom Sokol myšiar

Sokol myšiar alebo pustovska obyčajná je našim najrozšírenejším a zároveň najmenším dravcom. Patrí do čeľade sokolovitých dravcov a je približne rovnako veľký ako holub. Najcharakteristickejšie je pre sokola volanie „kli kli kli kli„ a jeho trepotavý let, kedy sa udržiava vo vzduchu na jednom mieste, číha na korisť a po vzhliadnutí útočí strmhlavým letom. Výrazným znakom je červenohnedé zafarbenie chrbta s  tmavými škvrnami u samcov, u samíc a mláďat tmavými priečnymi pruhmi alebo vlnkami.

Výskyt a spôsob života

Na Slovensku patrí sokol medzi najrozšírenejšie dravce. Žije v podstate na celom území republiky. V mestách býva vyššia hustota hniezdenia než vo voľnej prírode, pretože sa tam nachádza viac vhodných príležitostí k hniezdeniu, a teda ich dnes často vidíme na sídliskách.

Sokol si hniezdo nestavia a takmer ani nevystiela. Väčšinou vyhľadáva väčšie, opustené hniezda, skalné dutiny, v mestách strechy či balkóny vysokých domov. Znáša 3 - 7 vajec. Inkubácia alebo doba medzi znesením vajca a vyliahnutím mláďaťa je 28 dní. Sokol znáša vajcia postupne, medzi vyliahnutím prvého a posledného mláďaťa môže uplynúť aj niekoľko dní. To je dôvod, prečo najmladšie mláďa je o poznanie slabšie než ostatné a v prírode umiera. Po vyliahnutí uplynie ďalší mesiac, než sa mladé sokoly vydajú na svoj prvý let. Potom ešte niekoľko týždňov trávia v blízkosti rodičov a učia sa loviť.

Hniezdenie prebieha jedenkrát ročne od mája do júla. Pri priaznivých podmienkach môže výnimočne zahniezdiť aj dvakrát. Sokol je bežne plachý vták, ale tak ako ďalšie a ďalšie generácie vyrastajú v blízkosti ľudí, postupne z nich strácajú rešpekt.

Potrava a spôsob lovu

Sokol myšiar sa živí predovšetkým drobnými stavovcami, hlavne hrabošmi, ďalej loví väčší hmyz a menšie vtáky. Sokol loví na otvorených priestranstvách, trepotavým letom sa drží vo vzduchu na jednom mieste a číha na korisť. Akonáhle sa objaví, pritiahne krídla k telu a strmhlav sa rúti dolu. Tesne pred dopadom krídla opäť roztvorí a nohami korisť uchopí.

Sokol je veľmi vynaliezavý vták, o čom svedčia aj rôzne spôsoby lovu. Medzi ne patrí napríklad vyťahovanie exotického vtáctva z voliér. Niektoré sokoly sedia na odkvape nad hniezdom dažďovníkov, a keď sa objaví vtáčia hlavička, vytiahnu korisť z dutiny. V období zimovania sokoly svoje potravinové správanie menia. U jedincov zimujúcich v Taliansku bol napríklad v potrave zistený vysoký podiel netopierov a hmyzu.

Sokol myšiar je po myšiakovi našim najbežnejším druhom dravca. Jeho početnosť sa odhaduje na približne 5 000 párov. Najvážnejšími negatívnymi faktormi u nás sú vystreľovanie hniezd, otravy po použití rodenticídov, uhýny na stĺpoch smrti a rôzne nárazy (do skiel, s autami a pod.).

Autorka: Pavla Pilchová