PRE NÁŠ DOM

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Medveďovej 19

851 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Čo robiť, keď sa vám na balkóne uhniezdi sokol a chcete mu umožniť odchov mláďat.

1) Sokola nevyrušujte, na balkón choďte minimálne, to isté platí o pohybe záclony za oknom. Sokoly sú obyčajne plachí, aj keď čím ďalej tým viac jedincov je odchovaných v prítomnosti ľudí a teda sú na nich do určitej miery zvyknutí. Pri nevyhnutnom pohybe v okolí sokolov časom zistíte, nakoľko je váš pár skrotený. Pokiaľ je jeden zo sokolov na ľudí zvyknutý, dovolí vám priblížiť sa a možno aj sa ho dotknúť. V tomto prípade ale pozor, je to dravec a má strach. Bez dostatočne pevných rukavíc sa s ním nehrajte. V tomto prípade je tiež vhodná ochrana očí a hlavy (môže útočiť náletom na hlavu).

2) Zožeňte si dostatočné množstvo kartónu a igelitu. Sokoly vám síce nepošpinia balkón toľko ako holuby, ale mláďatá narobia peknú paseku. Postupne sa pripravte na to, že predovšetkým po narodení mláďat bude na vašom balkóne veľmi rušno a živo a už od časných ranných hodín vás bude budiť charakteristické „kli kli kli“. Ešte pred narodením mláďat je dobré tú časť balkónu, ktorú im chcete poskytnúť, obložiť kartónom či igelitom. Dá sa potom jednoducho upratať a vyhodiť. Dobré je myslieť aj na parapet, na ktorý môžu staršie mláďatá vyskočiť. Z kartónu sa dá vytvoriť aj barikáda, aby mláďatá nemohli spadnúť v dobe, keď ešte nie sú dostatočne operené a mohli by sa poraniť. Neskôr na opevnenie aj tak vyskočia a budú sa kochať pohľadom na život v ulici.

3) Samica znáša vajíčka obdeň. Dokiaľ nie je znáška vajec kompletná, sedí na nich minimálne. Docieli tak čo najrovnomernejšieho vývoja vajec. Akonáhle začne sedieť, nie je dobré, aby vajce opúšťala na viac než pol hodiny, kedy už hrozí ich vychladnutie. Ak sú sokoly plachí a pri kontakte s človekom uletia, je lepšie ich v dobe sedenia na vajíčkach nevyrušovať.

4) Sokoly sa uživia sami, znesú toľko vajec, koľko je práve potravy. Piť nepotrebujú, stačí im voda obsiahnutá v potrave. Môže sa stať, že posledné vyliahnuté mláďa nebude dostatočne priebojné. V prírode je potom odsúdené k úmrtiu. Pokiaľ ale nemáte to srdce umožniť prírodnému výberu konať svoju úlohu, môžete mláďa dokrmovať. Postačia malé kúsky mäsa z hydiny minimálne trikrát denne. Ak je mláďa príliš slabé, je problém prinútiť ho potravu prehltnúť, často je nutné mu potravu vyložene natlačiť do krku a vyvolať tak prehĺtací reflex. Pri dostatočnom úsilí vám však  bude odmenou, ak po dvoch až štyroch dňoch bude mláďa schopné vybojovať si svoj podiel pri kŕmení od samice a vydobyť si tak svoje miesto na tomto svete.

5) Ak mláďa spadne napríklad o balkón nižšie a nemáte možnosť ho preniesť naspäť, nič sa nedeje. Samica o ňom dobre vie a bude ho zásobovať potravou a ponúkať k letu. Vždy je však lepšie dopraviť mláďa späť (úplne na zem, či do spodných poschodí by sa však dostať nemalo, v takom prípade ho vráťte naspäť).

V prípade uhniezdenia sokolov je možné obracať sa na Slovenskú ornitologickú spoločnosť, ktorá zároveň monitoruje pohyb a počty sokolov na našom území.